Paradicsomjáték

Vojtina Bábszínház

Egy esős novemberi szerdán háromszor szerepel a debreceni Vojtina Bábszínház játszószínházi csapata a Paradicsomjáték című produkciójával, amely úgy előadás, hogy egyszerre (vagy inkább egymás után) játék a gyerekekkel, néprajzi foglalkozás, hagyományismertető, karácsonyváró szertartás és teremtéstörténeti vásári bábjáték. Az utóbbi adja a címet (ellentétben az én növénytermesztési várakozásaimmal). Ráadásul – ami a legtetszetősebb – kicsit még táncházi beavató is ez a program.

Magi Krisztina, Majer Tamás

A Paradicsomjáték 2018-as bemutató volt, amikor még meg sem születtek azok az óvodások, akik most résztvevői és nézői a játéknak. (A szereplőgárda is cserélődött azóta, leszámítva Magi Krisztinát, aki minden bizonnyal örökös háziasszonya ennek a játékos vendégségnek, ahová a gyerekcsoportok érkeznek.) A Paradicsomjáték  illeszkedik a játszószínháziak ünnepekhez kötődő repertoárrészéhez: a november ennek az előadásnak a szezonja, aztán decemberben majd sorra és színre kerül a betlehemezés.

A műsor úgy kezdődik, hogy az egyszerű, fehér népviseletbe öltözött szereplők különválasztják a kislányokat és a kisfiúkat. Az előbbiek bemennek a tágas, világos Fényes-terembe, és Magi Krisztina, Vadászi Tamara, valamint Kapusi Orsolya társaságában pattogatott kukoricából láncot, karkötőt fűzhetnek maguknak. Énekelnek is munka közben, az óvónő jogos és látható büszkeségére számos népdalt tudnak. Ez idő alatt a fiúk varázsostor készítésével foglalatoskodnak odakint, a hetyke kalapos Majer Tamás vezetésével, aki megkérdezi a gyerekeket, mit gondolnak, mire használjuk a varázsostort. Egy kisfiú rögtön el is kezdi kifejteni, hogy majd evvel fogják ők a lányokat megfegyelmezni, de hamar torkára forr a szó. A varázsostor arra szolgál, hogy a vele való körözés után a lányok még szebbek és még egészségesebbek legyenek.

Amikor a két csapat egyesül, akkor eljönnek az angyalok és az ördögök – némi pörgés-forgás és mondókaszerű feladat teljesítése során ad hoc módon angyalok lesznek némelyekből, másokból pedig ördögök – az óvó néniket is beleértve. De miután az ördögök átszaladnak az angyalúton, ahol az ösvényt szegélyező angyalsor a kezével kaszálva levágja az ördögszarvakat a fejükről, ők is angyallá avanzsálnak. Remélem, az ovis társak lelkesedésük közepette nem vágták egymást annyira hókon, hogy komolyabb fájdalmat okoztak volna.

Majer Tamás aztán egy csörgő láncos bottal járkálva mindenkiből kiűzi a rosszat, így már valamennyien tisztán várhatják az adventet és a közelgő karácsonyt. A hegedűs Jeremiás Ádám és az ütőgardonos Kapusi Orsolya rázendítenek a muzsikára, és a gyerekek ritmusérzékét előbb tapssal teszik próbára, majd sor kerül néptáncos alaplépések gyakorlására is. Mielőtt még jókedvű „tekereg a kígyó” jellegű zenés vonatozásba fogna a társaság, Majer Tamás pazar bemutatót tart legényesből.

Amikor magokat, tálat és vizet hoznak be a játszók, akkor érkezünk el december 13-hoz, a Luca-napi szokásokhoz. Kap is az óvodáscsoport egy tálkát és zsákocska búzát, hogy karácsonyra kinövesszék. Par excellence színházi, bábszínházi rész következik mindjárt. Előbb a Jóisten (Magi Krisztina) és az Ördög (Vadászi Tamara) szembe kerülnek egymással. Az Ördög csak isteni jóindulattal képes teljesíteni a kapott feladatot, miszerint hozzon fel földet a tenger fenekéről. A két tenyere közül ugyan kimosta a víz, mire feljött, de a Jóisten érvényesnek tekintette a gyakorlatot, minthogy az ördög körmei alatt mégiscsak maradt némi föld.

A táblaképen látható szép Paradicsomba először Ádám költözik be, majd társat kér, mert unatkozik. Óvatosságból elvetett ötletek után (úgy mint Ádám fejebúbja, lábszára), végül is a férfi oldalbordájából alkotja meg Évát a Teremtő. Az első emberpár két felfüggeszthető és forgatható síkbábból áll, tudnak csókolózni meg extatikusan forgásba szédülni. Közben emberi alakban, teljes életnagyságban is mutatkoznak, a játszóknak köszönhetően. Mi több, annyira emberiek, hogy gyerekes-felnőttes veszekedést bonyolítanak le, Ki mosogasson? tárgykörben. A tréfás népi szentencia szerint ennek lett az a sokadizigleni végeredménye, hogy a mosogatás az asszony dolga.

A végén a játszók szépen elköszönnek a gyerekektől, akik még megnézik a Kemény Henriknek szentelt gazdag, hangulatos kiállítást is, Vitéz László-báboktól kezdve Kemény anyuka réges-régi, gyönyörű varrógépéig. A közönség élménnyel, magokkal és feladattal távozik.

Stuber Andrea
(Színházi Kritikusok Céhe)

Paradicsomjáték (Vojtina Bábszínház)
Karácsonyvárás
Játsszák: Kapusi Orsolya, Magi Krisztina, Majer Tamás, Vadászi Tamara
Zenész: Jeremiás Ádám
Debrecen, Vojtina Bábszínház, Fényes-terem, 2024. november 20.

Fotó: Máthé András

SpirituszOnline logo


Örülne, ha megkapná a legfrissebb cikkeinket?

Akkor iratkozzon fel MOST a cikkajánlónkra és minden hétfőn reggel megkapja a kávéja mellé a legfrissebb cikkeinket!

Nincs levélszemét!

Kérjük támogassa munkánkat! Kattintson a zöld gombra és adja meg a „0”Ft átírásával a támogatás összegét. Amennyiben megteheti, válassza ki a havi rendszeres adomány küldés lehetőségét is. Köszönjük!

Ez is érdekelheti: ajánló, az elmúlt 3 hónap legjobb írásaiból